19 października 2016 r. uczennice klas: I, II, III i IV TOR uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielkami amazonek, czyli kobiet, które chorowały na raka piersi. Szkolenie poprowadziła Zofia Rybińska – prezes Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego „Amazonka” oraz Genowefa Dąbrowska i Krystyna Rybińska – członkinie stowarzyszenia.

 

Podczas spotkania uczennice poznały zasady profilaktyki raka piersi oraz metody wczesnego wykrywania chorób onkologicznych. Pani psycholog Mirosława Wieczorek – Stachowicz zachęcała młode kobiety, aby jako pierwsze podjęły działania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia, jakim jest rak piersi, aby były „o krok” przed nim dzięki edukacji i profilaktyce.

Ważną częścią było szkolenie z samobadania piersi prowadzone na fantomie – anatomicznym modelu piersi, w którym znajdowały się zmiany w formie guzków. Uczennice,poprzez wyczuwanie tych guzków w fantomie, uczyły się, jak badać piersi oraz jakiego rodzaju zmiany powinny je niepokoić.

Spotkanie, zorganizowane przez panie: Marię Lajszner i Annę Roszak, odbyło się z okazji obchodzonego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.