Aktualność z Listopad 30, 2019

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

By |2019-11-30T15:06:55+00:00Listopad 30th, 2019|Aktualności 2019/2020, Zabezpieczenie|0 Comments

Uczniowie z ZSET świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
20 listopada 2019 r. Zespół Szkół Elektroniczno Telekomunikacyjnych w Lesznie brał udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.
W tym roku przypada 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci,
ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie o nich wiedzy, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmowali wspólne inicjatywy. Ich celem było okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To był radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Do akcji przystąpiła się także nasza szkoła. Na lekcjach wychowawcy rozmawiali ze swoimi podopiecznymi na temat praw dziecka. Uczniowie klas organizacji reklamy pod fachowym okiem Pani Natalii Skopińskiej, po zgłębieniu wiedzy dotyczącej praw dziecka, wykonali plakaty, które 20.11.2019 r. zawisły na ścianach i upiększyły wnętrza naszej szkoły. Ponadto wszyscy uczniowie tego dnia ubrani byli w kolorze niebieskim (kolor UNICEF symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie).
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się również biblioteka szkolna. Uczennice klasy pierwszej technik organizacji reklamy: Patrycja Lewandowska, Sara Mikołajczak i Dominika Latuszek pod opieką Pani Anny Roszak opracowały
i przeprowadziły zajęcia czytelnicze w klasie 2, w Szkole Podstawowej nr 9, których celem było zaznajomienie uczniów z prawami dziecka. Dzieci wysłuchały opowiadania o prawach dziecka, rozmawiały o tym, jak rozumieją poszczególne prawa oraz stworzyły plakat na ten temat. Uczniowie byli zachwyceni wizytą starszych koleżanek i nagrodzili prowadzące serdecznymi uściskami.
Koordynatorem obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, w ZSET był pedagog szkolny – Pani Barbara Tarka – Powęska.

Facebook