Aktualność z Grudzień 9, 2019

Listopad poetycki

By |2019-12-09T22:18:20+00:00Grudzień 9th, 2019|Aktualności 2019/2020, Zabezpieczenie|0 Comments

Listopad poetycki za nami

Leszczyńskie szkoły już po raz 25. włączyły się w obchody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, który na świecie jest organizowany od 42 lat. Z tej okazji biblioteka szkolna przeprowadziła różne działania, których celem była popularyzacja poezji.

W pierwszych dwóch tygodniach listopada zorganizowano w szkole akcję „Podaruj wiersz”, która polegała na tym, że uczniowie pisali własne wiersze lub przepisywali odręcznie wybrane przez siebie utwory, by podarować je osobom, wobec których chcieli wyrazić swoją sympatię lub po prostu życzliwość. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień stał się doskonałą okazją, by rozdać uczniom i nauczycielom wierszowane dowody życzliwości. 21.11.2019 r. szkolni posłańcy rozdali 192 listy uczniom i ponad 20 nauczycielom. Wielu uczniów pokusiło się, by napisać własne wiersze, inni korzystali z tekstów już istniejących. Akcja spotkała się ze sporym entuzjazmem ze strony uczniów, dlatego za rok planowana jest kolejna edycja.

8.11.2019 r. gościła w naszej szkole poetka i animatorka kultury Krystyna Mazur. Artystka przeprowadziła w klasie I TR lekcję poetycką. Opowiedziała uczniom o tym, skąd czerpie inspiracje do pisania, jak wygląda proces wydawania książki oraz przeczytała kilka swoich wierszy. Tematyka wierszy stała się okazją do dyskusji na temat miejsca poety w dzisiejszym świecie oraz trudności, z jakimi współcześni młodzi twórcy muszą się borykać.

W ramach miesiąca poezji zorganizowano również warsztaty z kaligrafii, które dla zainteresowanych uczniów i nauczycieli przeprowadziła pani Ewa Malinowska. Podczas warsztatów ogłoszono konkurs kaligraficzny. Zadanie konkursowe polega na wykaligrafowaniu na kartce formatu A4 fragmentu wiersza Wisławy Szymborskiej „Radość pisania”. Prace można składać do 10 stycznia u p. Anny Maćkowiak lub w bibliotece.

Facebook