19 kwietnia 2018 roku w minęła 75 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji zagościły w naszej szkole żonkile jako symbol pamięci, szacunku i nadziei.

Po raz trzeci wzięliśmy udział w akcji „Żonkile” inicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Byliśmy jedną z wielu polskich szkół, które w ten sposób złożyły hołd powstańcom. Na tę okazję klasa I TOR wykonała papierowe żonkile, które rozdane zostały nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły. Pani dyrektor i uczniowie klasy I TOR przed wejściem do budynku malowali… żonkile, a w niektórych klasach odbyły się projekcje filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Symboliczne żonkile nawiązują do postaci Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. On właśnie w każdą rocznicę wybuchu powstania składał te kwiaty pod warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta.

Koordynatorem projektu była Pani Alina Kalitka.