Aktualność z Październik 22, 2018

Spotkanie z amazonkami

By |2018-10-22T07:59:34+00:00Październik 22nd, 2018|2018r., Aktualności 2018/2019, Październik|0 Comments

Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi.

16 października 2018 r. uczennice klas I i II uczestniczyły w prelekcji na temat samobadania piersi i raka piersi. W spotkaniu uczestniczyła prezes  Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego AMAZONKA w Lesznie,  Pani  Mieczysława von Ossowska i  członkinie stowarzyszenia, Panie: Genowefa Dąbrowska, Krystyna Rybińska Sabina Patelka oraz Pani  Agnieszka Podfigurna, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lesznie.

Panie: Mieczysława von Ossowska oraz Genowefa Dąbrowska zapoznały uczennice z zasadami profilaktyki raka piersi oraz z metodami  wczesnego wykrywania raka piersi. Zachęcały młode kobiety, aby podjęły działania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia, jakim jest rak piersi oraz objaśniały, że różowa wstążka, którą uczennice otrzymały, to symbol walki z rakiem piersi, a łuk to symbol Amazonek, mówiący: ,,walczyłam, zwyciężyłam”.

Podczas prelekcji  Pani Agnieszka Podfigurna przedstawiła zasady racjonalnego odżywiania się młodzieży, wpływ aktywności fizycznej na  zdrowie oraz negatywny wpływ palenia tytoniu, picia alkoholu i długotrwałego zażywania leków hormonalnych  na zdrowie, a w szczególności na raka piersi.

Ważną częścią spotkania było szkolenie z samobadania piersi prowadzone przez Panie: Krystynę Rybińską i Sabinę Patelkę na fantomach modeli piersi. Uczestniczki spotkania uczyły się, jak badać piersi oraz jakiego rodzaju zmiany powinny je niepokoić.

Uczennice otrzymały instrukcję samobadania piersi i literaturę zachęcającą do badań profilaktycznych.

Symbolem spotkania zorganizowanego przez Panią Marię Lajszner była różowa wstążeczka.

Facebook