27 września 2016 r. w Galerii Lochy 35 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach z Krzysztofem Piersą, autorem książki „Komputerowy ćpun”. Jest to pierwsza książka w Polsce przedstawiająca świat uzależnienia od gier komputerowych oczami gracza.

 

Podczas spotkania pisarz mówił, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające. Wyjaśnił, że między pasją, niewinną fascynacją grami, a uzależnieniem istnieje bardzo cienka granica. Ważne, aby oprócz wirtualnego życia mieć inne pasje. Autor przyznał, że nadal gra w gry, ale robi to zdecydowanie rzadziej, ponieważ ma wiele innych zajęć. Pisze książkę fantasy, jest dziennikarzem telewizyjnym i internetowym, operatorem drona, pasjonatem modelarstwa, nurkowania i trenerem personalnym. Cały czas podkreślał, że gry komputerowe nie są bezmyślnym i destrukcyjnym zajęciem, bo pobudzają wyobraźnię, pomagają rozwijać różne umiejętności. Gracze to zazwyczaj wrażliwi, bardzo inteligentni ludzie. Świetnie radzą sobie w świecie wirtualnym i fantastycznym, ale często mają problemy z funkcjonowaniem w codziennej rzeczywistości.

Dyskusja na temat gier komputerowych i innych zjawisk popkultury tak bardzo wciągnęła naszych uczniów, że przewidziane na 2 godziny spotkanie trwało ponad 3 godziny. Po spotkaniu Krzysztof Piersa chętnie rozdawał autografy i pozował do wspólnego pamiątkowego selfie.